MASARYK is an evocative collection of 14 reimagined Czech, Moravian and Slovak folk songs, based on Jan Masaryk’s seminal 1948 songbook  Národní písně. Lichtenberg's clarion voice soars above musical settings both classic and contemporary, breathing new life into the much beloved repertoire. Arrangements by Lenka Lichtenberg and Tomas Reindl.  Recorded in Czech Republic and Canada. Released September 22, 2017, ARC Music, U.K.

Performances to date: Washington, D.C.,Mutual Inspirations Festival, Embassy of the Czech Republic; Hradec Kralove - Naplavka, and Theatre Semafor, Prague in Czech Republic, all in November, 2017. Bohemian National Hall, General Consulate of the Czech Republic in New York, February 2018. Project launch in Canada: Hugh's Room Live, and at the Toronto Downtown Jazz Festival, in May/June, 2018.

For reviews please visit PRESS.  

The album hit #1 and remained at the top of Canadian radio charts (international genre) for several weeks in August - November, 2017.

MASARYK v rozhlase/ MASARYK on the radio:

Art Cafe rozhovor -  s Petrem Doruzkou a Alesem Opekarem, Radio Vltava, 13. 11. 2017

Host do domu na dvojce - rozhovor s Martinou Kocianovou na Rozhlase 2, 16.11. 2017

 

 

Česká zpěvačka, skladatelka a textařka Lenka Lichtenberg Hartlová, žijící v kanadském Torontu, se 16. listopadu 2017 vrátila na kdysi domácí půdu divadla Semafor, a pokřtila zde své nové album „Masaryk, Národní písně. " Vyznává se tak ze své lásky k lidovým písním rodné země. 

Lenka byla dětskou členkou divadla Semafor. Po absolvování konzervatoře odjela do Dánska a posléze do Kanady. Během své hudební geneze vystřídala řadu stylů, po návštěvě Izraele však začíná studovat jidiš a orientuje se nejen na tradiční písně, kterým dává svoji osobitou podobu, ale i na autorskou tvorbu. V jejím originálním stylu nazývaném „world fusion“ se uplatňují nástroje i interpreti různých kultur, převážně však indických a středně-východních. 

Lenka má na svém kontě 9 CD. Je dvojnásobnou držitelkou kanadského ocenění pro nejlepší folkové CD (Canadian Folk Music Award, 2008, 2012). Dokument pod názvem „Lenka Lichtenberg: Písně pro oživlé stěny“ s ní v roce 2011 natočila i Česká televize. 

BLIZSI INFORMACE O PROJEKTU MASARYK NAJDETE DOLE....

JAK ZAKOUPIT CD MASARYK

MASARYK - Narodni pisne je mozno zakoupit v Bontonland Megastore. Kontaktujte je prosim o presne info. 

CD je take mozno stahnout, zde - za zlevnenou cenu 85 CZK 

Zakoupit CD muzete rovnez na techto strankach:  /. WHERE TO BUY MASARYK CDs on line:

Amazon: http://geni.us/JrMEfny 

iTunes: http://geni.us/bRJCoxE 

Spotify: https://open.spotify.com/album/5OVf9GnYRzaWrP2fu67yq1 

ARC website: https://arcmusic.officialstore.co.uk/Shop/PhysicalDetails?pid=ARC_PH_843))

 

Vice o projektu MASARYK: "Krasa, ktera bere dech" ( “Breathtakingly beautiful”) - The Netherlands, Moors Magazine

JAN MASARYK, NÁRODNÍ PÍSNĚ (PANTON 1968) 

Sborník národních písní Jana Masaryka má velmi dramatickou historii. Ne každý ví, že Jan Masaryk byl nejen politikem, ale i velmi talentovaným hudebníkem a tento svůj dar využíval hlavně k propagaci své rodné země v zahraničí.  

V roce 1942 v New Yorku, kde Masaryk hledal podporu pro okupované Československo, natočil pro značku RCA gramofonovou desku, na níž doprovází na klavír světoznámou pěvkyni a sólistku Metropolitní opery Jarmilu Novotnou. Inspirací pro název desky - Lidické písně – byla Masarykovi lidická tragédie, která v té době otřásla celým světem.  

Po válce přesvědčil Masaryka (tehdy už ministra zahraničí) skladatel Dobiáš, aby dal nahrávky přepsat do not a jejich následným vydáním je tak zpřístupnil širší veřejnosti. Sbírka měla být publikována v roce 1948, Masarykova smrt však tento záměr zhatila. 

Jejímu vydání napomohla po dlouhých dvaceti letech v období Pražského jara Masarykova neteř Herberta. Postupující normalizace a její politické síly však znovu udeřily a zpěvník z krámů po kratičké době zcela zmizel. Maminka Lenky ho však stačila koupit, a tak se stalo, že tato unikátní publikace provázela Lenku celým životem.  

Zasažena odchodem maminky v roce 2016 se Lenka po mnoha letech vrací ke svým českým kořenům. Svým osobitým způsobem sahá po Masarykově sborníku a společně se skladatelem - perkusistou Tomášem Reindlem ho opatřuje zcela novým aranžmá. “Moc se těším,  že v Kanadě, kde žiju se svou rodinou, představím svou milovanou českou lidovou hudbu. A taky moc doufám, že naše nové zpracování těchto krásných písniček potěší i ty, kteří, stejně jako já, s nimi vyrůstali“, říká Lenka.

O NOVÉM CD  

MASARYK, NÁRODNÍ PÍSNĚ, Czech, Moravian and Slovak Folk Songs Reimagined 

V anglickém provedení vydalo ARC Music Productions Int. Ltd., U.K.,  2017.

MASARYK na koncertech:

MASARYK - koncert  je koncertním provedením písní, které vycházejí na stejnojmenném albu u britského labelu ARC Music v letošním roce (22.9. 2017). Jedná se o znovuobjevení lidové hudby, kterou natočila Jarmila Novotná s Janem Masarykem v New Yorku v roce 1942. Hlavní postavou tohoto projektu je zpěvačka a skladatelka působící v Kanadě Lenka Lichtenberg, která cyklus opřela částečně o původní aranže Jana Masaryka. Doprovází ji přední hráči tuzemské scény, perkusionista Tomáš Reindl, který se na projektu podílí i svými aranžmá, flétnista Robert Fischmann, David Dorůžka (kytara) a baskytarista Tomáš Liška (nebo Petr Dvorsky).

KONCERTY:

- Praha, JazzDock, 6. 8. 2017

- Hradec Králové, Náplavka, 15.11. 2017

- Praha, Divadlo Semafor, 16. 11. 2017

(kmotry CD Masaryk byli Jiří Suchý a Magda Šebestová Křížková)

ÚČINKUJÍ: 

Lenka Lichtenberg (Kanada) - zpěv, klavír, harmonium 

David Dorůžka - kytara 

Robert Fischmann - dechy, zpěv 

Tomáš Liška (Petr Dvorsky)  - basa 

Tomas Reindl - tabla, perkuse 

Jako hosté: David Buchbinder (Kanada) - trumpeta, fugelhorn 

Zita Petrak (Kanada) - klavír (Semafor) 

Magda Šebestová - zpěv

KONCERTY programu MASARYK mimo uzemi CR:

Washington, D.C., Czech Embassy, November 2, 2017

Mutual Inspirations Festival

New York, General Consulate of the Czech Republic, Czech Culture House / Bohemian Hall, March, 2018

Toronto, Hugh's Room, May, 2018

Toronto Downtown Jazz Festival, June 2018